Dlhová brzda

Zverejnené: 31.07.2024

Dlhová brzda funguje ako preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť nadmernému zadlžovaniu a podporiť finančnú stabilitu a zodpovednosť v rámci verejného sektora. Stabilné a predvídateľné finančné prostredie zvyšuje dôveru investorov. Používa sa hlavne v európskych krajinách, kde je zavedený ako mechanizmus na udržanie verejného dlhu pod kontrolou a na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Stanovuje maximálnu úroveň zadlženia alebo deficitu, ktorú nesmú vlády prekročiť. Vyžaduje transparentné zverejňovanie finančných údajov a zodpovednosť vládnych inštitúcií za dodržiavanie pravidiel.

Dlhová brzda určuje maximálne hranice pre deficit a verejný dlh v pomere k HDP - hrubému domácemu produktu. Zahŕňa mechanizmus, ktorý sa aktivujú pri prekročení stanovených limitov. Na Slovenska sú tieto pravidlá súčasťou ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Pásma dlhovej brzdy na Slovensku:

Dlh do 50 % HDP - ak verejný dlh dosahuje menej ako 50 % HDP,  štát nemá žiadne dodatočné povinnosti podľa zákona o dlhovej brzde.

Dlh medzi 50 % a 53 % HDP - ak verejný dlh dosahuje 53 % HDP,  minister financií musí poslať Národnej rade odôvodnenie, prečo sa dlh zvýšil a aké opatrenia plánuje prijať na jeho zníženie.

Dlh medzi 53 % a 55 % HDP - ak je verejný dlh v rozmedzí 53 až 55 % HDP, okrem predchádzajúcich opatrení musí vláda zmraziť svoje platy.

Dlh medzi 55 % a 57 % HDP - v tom prípade musí vláda predložiť Národnej rade návrh na vyrovnanie štátneho rozpočtu alebo jeho zníženie tak, aby sa znížil dlh.

Dlh medzi 57 % a 60 % HDP - vláda musí znížiť výdavky štátneho rozpočtu o 3 % HDP oproti predošlému roku.

Dlh nad 60 % HDP - pri tomto verejnom dlhu sa vyžaduje schválenie úsporných opatrení na zníženie dlhu pod 60 % HDP.
 
 



Užitočné články

Finančný Kompas v médiách