Daňový bonus na zaplatené úroky v roku 2025

Zverejnené: 15.01.2025

Article image
Pri úverových zmluvách na bývanie uzavretých od 1. januára 2024 si daňovník môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky. Bonus sa vypočíta z celkovej výšky poskytnutého úveru na bývanie podľa jednej zmluvy, pričom sa vzťahuje na jednu nehnuteľnosť na Slovensku určenú na bývanie. Tou môže byť byt alebo rodinný dom, ktorý slúži výlučne na trvalé bývanie daňovníka alebo jeho blízkych osôb.

Podmienky pre získanie daňového bonusu

Pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých najskôr od 1.1.2024 si daňovník môže uplatniť  daňový bonus na zaplatené úroky v roku 2024 podľa zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2024. Daňovník má nárok na daňový bonus na zaplatené úroky z úveru, ak splní tieto podmienky:
  • ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie má najmenej 18 rokov a najviac 35 rokov,
  • jeho priemerný mesačný príjem dosiahnutý za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzatvorená zmluva o úvere na bývanie, nepresiahol 1,6 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie; priemerný mesačný príjem sa vypočíta ako 1/12 zo súčtu zdaniteľných príjmov.
Priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky v roku 2023 dosiahla 1 430 eur, teda 1,6 násobok tejto sumy predstavuje 2 288 eur, táto suma priemerného mesačného príjmu sa posudzuje pri zmluvách uzatvorených v roku 2024.

Daňovým bonusom na zaplatené úroky je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 1 200 eur za rok.

Daňovník si môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch počnúc mesiacom, v ktorom sa začalo úročenie úveru na bývanie poskytnutého  na základe jednej a tej istej zmluvy o úvere na bývanie.

Uplatnenie daňového bonusu

Daňovník, ktorý si u zamestnávateľa uplatňuje daňový bonus na zaplatené úroky v rámci žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, je povinný najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po zdaňovacom období predložiť zamestnávateľovi potvrdenie od veriteľa (banky). Zároveň v žiadosti o ročné zúčtovanie musí podpísať čestné vyhlásenie, že mu nebol poskytnutý hypotekárny úver podľa zmluvy uzatvorenej pred 1. januárom 2018, na ktorý sa vzťahuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých.

Daňovník, ktorý si daňový bonus na zaplatené úroky uplatňuje cez daňové priznanie, je povinný k priznaniu priložiť kópiu potvrdenia vystaveného veriteľom, ktoré tvorí jeho prílohu. Veriteľ (banka) má povinnosť na požiadanie spotrebiteľa, ktorému bol poskytnutý úver na bývanie, vydať a doručiť toto potvrdenie do 30 kalendárnych dní od podania žiadosti. Táto povinnosť je upravená v § 26a zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie v znení neskorších predpisov.

Ak daňovník figuruje ako dlžník na úvere na bývanie, na ktorý si uplatňuje daňový bonus na zaplatené úroky, a zároveň je na tomto úvere spoludlžník s ďalším alebo viacerými dlžníkmi, musí podmienku veku splniť aj spoludlžník. Priemerný mesačný príjem dlžníka a spoludlžníka spolu nesmie prekročiť súčin počtu dlžníkov a 1,6-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca. Spoludlžník však nemá nárok na daňový bonus na zaplatené úroky.

Daňovník, ktorý je dlžníkom na úvere na bývanie, stráca nárok na daňový bonus na zaplatené úroky, ak súčasne pôsobí ako spoludlžník na inom úvere na bývanie, ku ktorému sa tento bonus tiež uplatňuje.
Zdroj: Finančná správa

TIP PRE VÁS: Ak chcete uľahčiť proces vybavovania hypotéky, obráťte sa na nás prostredníctvom stránky Finančný Kompas. Naši hypotekárni odborníci vám ochotne pomôžu s vybavením hypotéky, odporučia najvýhodnejšiu banku a poskytnú všetky potrebné informácie o dokladoch na rýchle a bezproblémové vybavenie.

Autor článku: Iveta Hudáková
 



Užitočné články

Finančný Kompas v médiách