Porovnaj dôchodok
Druhý pilier je jednou z možností, ako sa aspoň čiastočne poistiť pred neistotou budúcich dôchodkov. Sporiť si v druhom pilieri je možné podpísaním účastníckej zmluvy s konkrétnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.
Prvý pilier sa snaží vyrovnať rozdiely medzi bohatými a chudobnými, a naopak druhý pilier je zásluhový a nijako nekráti alebo nepridá k výške dôchodku. Ten závisí od toho, do ktorého fondu sporiteľ investuje.
Komu sa oplatí druhý pilier
Mladí ľudia
Pre mladých ľudí, ktorým do dôchodku zostávajú ešte desiatky rokov, je výhodnejšie, ak si na dôchodok budú sporiť v druhom pilieri. Podľa demografického vývoja bude v budúcnosti na jedného dôchodcu pripadať menej pracujúcich ľudí, ktorí platia odvody (v súčasnosti pripadajú na jedného dôchodcu v SR takmer štyria ľudia v produktívnom veku). Môže sa stať, že štát nebude mať k dispozícii dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie dôchodkov a na to, aby dôchodky z prvého piliera zostali na súčasnej úrovni.
Ľudia s nadpriemerným zárobkom
Druhý pilier sa oplatí aj pre ľudí s nadpriemerným zárobkom, ktorých príjem presahuje 1,25-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Sociálna poisťovňa pri výpočte dôchodku zohľadní maximálne trojnásobok priemerného platu, aj keď odvody sa platia až z jeho päťnásobku, zatiaľ čo dôchodok z druhého piliera sa im vypočíta na základe skutočného platu, z ktorého si platili odvody, teda nebude sa im krátiť.
Príklad optimálneho rozloženia úspor (dôchodok 2.pilier)
Sporitelia v druhom pilieri sa síce môžu rozhodnúť pre ktorýkoľvek dôchodkový fond, ale to neznamená, že každý je pre nich vhodný.
Garantované dôchodkové fondy, ktoré investujú nanajvýš opatrne, sú vhodné predovšetkým pre starších ľudí, ktorým chýba do dovŕšenia dôchodkového veku menej ako 10 rokov.
Negarantované dôchodkové fondy sú, naopak, vhodné pre mladšie vekové ročníky. Sú určené najmä sporiteľom, ktorí budú v druhom pilieri sporiť najmenej 20 až 25 rokov. Čím dlhšie obdobie sporenia, tým vyššia pravdepodobnosť dosiahnutia zaujímavých výnosov. Medzi negarantované dôchodkové fondy patria aj tzv. indexové fondy. Úspory na dôchodok si každý sporiteľ môže rozložiť medzi dva rôzne fondy. Ak sa rozhodne pre túto možnosť, jeden z dvojice vybraných fondov musí patriť medzi garantované.
Aké formy výplaty 2.piliera existujú
Doživotný dôchodok
Vypláca sa poberateľovi dôchodku až do jeho smrti na základe zmluvy o poistení dôchodku, ktorú sporiteľ uzatvorí so životnou poisťovňou. V tejto zmluve sa môže dohodnúť aj pozostalostné krytie a zvyšovanie dôchodku.
Dočasný dôchodok
Vypláca sa poberateľovi tohto dôchodku počas obdobia dohodnutého v zmluve o poistení dôchodku, ktorú uzatvorí so životnou poisťovňou (5, 7 alebo 10 rokov).
Programový výber
Vypláca sa sporiteľovi na základe dohody, ktorú uzatvorí s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. V tejto dohode sporiteľ určí mesačnú sumu tohto dôchodku, ktorú chce poberať, alebo lehotu jeho vyplácania. Jedinou podmienkou na poberanie programového výberu (vrátane jednorazového vyplatenia nasporenej sumy príspevkov) je doživotné dôchodkové zabezpečenie minimálne na úrovni referenčnej sumy. Súčet doživotne poberaných dôchodkov z I. piliera (starobný dôchodok z I. piliera, pozostalostný dôchodok, invalidný dôchodok), výsluhových dôchodkov, prípadne dôchodkov z cudziny je vyšší ako referenčná suma platná v danom kalendárnom roku.
viac info
by bol 328 €
Aký by bol váš dôchodok, ak využijete aj 2. pilier
Doterajší alebo propagovaný výnos dôchodkového fondu nie je zárukou jeho budúceho výnosu. Činnosť každej dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.