Zverejnené: 04.11.2024

Ako si založiť živnosť? Aké doklady k tomu potrebujete? Časť prvá


Article image
Živnosť je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie podnikania realizovaného na základe vydaného živnostenského oprávnenia. Podnikanie na základe tohto oprávnenia patrí medzi najbežnejšie formy podnikateľskej činnosti na Slovensku. Každá fyzická aj právnická osoba môže začať podnikať podľa živnostenského zákona len po získaní osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Podnikanie na základe živnostenského oprávnenia upravuje zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (ďalej len živnostenský zákon).

Živnostenský zákon v úst. § 2 vymenúva základné charakteristické znaky živností.  Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Znaky živnosti sú:
  • sústavnosť,
  • samostatnosť,
  • konanie vo vlastnom mene,
  • konanie na vlastnú zodpovednosť,
  • konanie za účelom dosiahnutia zisku,
  • za podmienok ustanovených zákonom.

Predmet podnikania

Voľná živnosť
Ak plánujete prevádzkovať voľnú živnosť, stačí splniť základné podmienky, pričom nie je potrebné preukazovať odbornú spôsobilosť ani iné špecifické požiadavky. Do tejto kategórie patrí všetko, čo nespadá pod viazané a remeselné živnosti. Zoznam voľných živností nájdete na webovej stránke Ministerstva vnútra v sekcii venovanej živnostenskému podnikaniu. Voľnú živnosť si môžete zriadiť, ak sa napríklad zaoberáte šitím športového oblečenia, sprostredkovaním alebo maloobchodom.

Remeselná živnosť
Na získanie remeselnej živnosti je potrebné dosiahnuť odbornú spôsobilosť prostredníctvom vyučenia v príslušnom odbore. Zoznam remeselných živností a konkrétne podmienky sú stanovené v živnostenskom zákone. Remeselnú živnosť budete potrebovať, ak pracujete ako napríklad zámočník, pedikér, manikér a pod.

Viazaná
Prevádzkovanie tejto živnosti si vyžaduje odbornú spôsobilosť, ktorá je definovaná v živnostenskom zákone. Takáto živnosť je podmienená splnením špecifických požiadaviek. Medzi príklady patrí práca geodeta a kartografa, výroba tabakových výrobkov, prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo vypracovávanie potrebnej dokumentácie v oblasti stavebníctva, očná optika, zubná technika a pod.

Aké doklady budete potrebovať k otvoreniu živnosti

Živnosť sa ohlasuje na miestne príslušnom okresnom úrade na odbore živnostenského podnikania (OŽP).
Je potrebné predložiť:
  • Občiansky preukaz.
  • Výpis z Registra trestov, ak nejde o občana Slovenskej republiky (pre občanov SR zabezpečí výpis z Registra trestov okresný úrad na OŽP v pozícii jednotného kontaktného miesta pri ohlásení živnosti).
  • Súhlas príslušného súdu v prípade, keď živnosť ohlasuje zákonný zástupca osoby, ktorá nemá plnú spôsobilosť na právne úkony.
  • Doklad preukazujúci odbornú spôsobilosť v prípade, ak sa ohlasuje remeselná alebo viazaná živnosť, teda doklad o ukončení príslušného stredoškolského alebo vysokoškolského vzdelania a pod.).
  • Doklad o oprávnení užívať nehnuteľnosť, ktorá je uvedená ako miesto podnikania, prípade že je adresa podnikania odlišná od miesta bydliska.
  • Súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie - ak podnikateľ sám nespĺňa podmienku odbornej spôsobilosti.

Ohlásenie živnosti

Ohlásenie živnosti osobne na okresnom úrade, odbor živnostenského podnikania
Živnosť môžete ohlásiť osobne na príslušnom okresnom úrade, konkrétne na odbore živnostenského podnikania (živnostenský úrad). Je dôležité si uvedomiť, že živnosť si nemôžete vybaviť na akomkoľvek živnostenskom úrade, ale len na tom, ktorý je miestne príslušný k vášmu trvalému bydlisku. Mnohí živnostníci majú trvalý pobyt na inej adrese, ako sa skutočne zdržiavajú, čo znamená, že by museli cestovať a osobne navštíviť úrad v mieste svojho trvalého pobytu.

Pri osobnej návšteve živnostenského úradu zaplatíte aj najvyššie poplatky v porovnaní s inými spôsobmi ohlásenia živnosti.
Vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení
  • na každú voľnú živnosť 7, 00 eur,
  • na každú remeselnú živnosť alebo každú viazanú živnosť 22,00 eur.
Ohlásenie živnosti elektronicky prostredníctvom portálu slovensko.sk
Živnosť môžete ohlásiť aj elektronicky cez štátny portál slovensko.sk. Hlavnou výhodou elektronického podania je, že nemusíte navštevovať okresný úrad osobne, ale môžete to urobiť z akéhokoľvek miesta.

Ďalším významným benefitom sú nižšie poplatky. Pri voľných živnostiach ste úplne oslobodení od správneho poplatku, zatiaľ čo pri remeselných a viazaných živnostiach zaplatíte len 50% z celkovej sumy vďaka elektronickému podaniu.

Na druhej strane, nevýhodou je, že na elektronické vybavenie živnosti potrebujete nový občiansky preukaz s nahratým certifikátom pre kvalifikovaný elektronický podpis (certifikát sa žiada samostatne po vydaní dokladu) a taktiež musíte mať čítačku na eID kartu.

Pri elektronickom založení za voľné živnosti neplatíte nič navyše. Za viazané alebo remeselné živnosti platíte 11,00 eur.

Živnosť nemôže prevádzkovať fyzická osoba ani právnická osoba, na ktorej majetok bol zrušený konkurz, po dobu troch rokov po zrušení konkurzu alebo po opätovnom potvrdení núteného vyrovnania, nie však skôr ako po jednom roku od vysporiadania jej záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu.

Zdroj:  MvSR.


Porovnať podnikateľské účty môžete TU. 

Autor článku: Iveta Hudáková

 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách