Prečo sa sporenie nepočíta ako investícia?

Sporenie a investovanie predstavujú dva odlišné finančné prístupy, aj keď môžu slúžiť rovnakému cieľu. Najčastejšie tým cieľom býva finančné zabezpečenie. To by sa malo rovnať pokrytiu réžie pri neočakávanom stave, akým je napríklad strata zamestnania. Ak sa niečo podobné udeje, mali by ste mať odložený dostatočný objem peňazí, ktorý nahradí nutnosť čerpať spotrebný úver, ale možno dočasne zníži kvalitu vášho života. Všetky ostatné peniaze by však do sporenia ísť nemali.
Sporiť si 10 – 20 % z príjmu na sporiaci účet by malo byť samozrejmosťou a nie ako prejav dobre spravovaných financií. Na niečo také, už potrebujete aj investovať. Pri pravidelnom odkladaní časti svojho príjmu si odkladáte peniaze, ktoré nechcete minúť, a tým sporíte. Vytvárate si tak finančnú rezervu do budúcnosti, alebo si sporíte na konkrétnu vec, ako je napríklad dovolenka, kúpa auta a pod.
Čo je to investovanie a načo slúži
Ak jednorázovo, alebo pravidelne umiestňujete peniaze, ktoré máte k dispozícii, do rôznych finančných nástrojov, tak investujete. Cieľom investovania je zarobiť na finančnom trhu, a to buď na rozdiele ceny, za ktorú nakúpite a následne predáte investíciu, ale aj na úroku a dividende, ktorú vám vyplácajú za to, že ste majiteľom investície. Niektoré ciele si teda viete investovaním splniť skôr, alebo sa tak zbaviť napríklad aj úverov.
Aké sú hlavné rozdiely
Sporenie je zamerané na uchovávanie peňazí v bezpečí s minimálnym rizikom straty. Peniaze, ktoré sú uložené na sporiacom účte, sú zvyčajne chránené do výšky 100 000 eur prostredníctvom ochrany vkladov, ktorý je deklarovaný štátom. Ide teda o hromadenie vašich finančných prostriedkov na účte, na ktorý a z ktorého vedie často iba jedna cesta – na iný účet, najčastejšie na váš.
Na silu peňazí vplýva inflácia
Pri sporení sú výnosy pomerne nízke a často nepokrývajú ani infláciu, alebo ju dokonca nepresahujú. Dôvodom je, že úrokové sadzby na sporiacich účtoch sú veľmi nízke. Sporiace účty však ponúkajú vysokú likviditu, čo znamená, že máte prístup k svojim peniazom kedykoľvek, bez obavy o ich nominálnu hodnotu. A s tou sporenie najviac zápasí. Ide o sumu, ktorú reprezentuje objem peňazí, nie však o hodnotu, ktorú majú. Ak sa rozhodneme dnes, že do 10 rokov nasporíte milión eur, pozeráte sa na sumu týchto peňazí nominálne. Ak chcete byť realisti, viete, že sa v kúpnej sile peňazí rozprávate o milióne a pol. Pretože na silu vašich peňazí vplýva inflácia. Sporenie zvyčajne neposkytuje adekvátnu ochranu pred infláciou. Ak sú úrokové sadzby na sporiacich účtoch nižšie než inflácia, hodnota vašich peňazí sa postupne znižuje.
Investovanie zahŕňa určitú mieru rizika
Investované peniaze môžu kolísať na hodnote a môžu byť ovplyvnené trhovými výkyvmi. Pri investovaní môžete zarobiť viac, ale tiež hrozí, že o časť alebo všetky investované peniaze prídete. Prečo? Často za to môže disciplína, nenásytnosť či nevedomosť.
Investovanie poskytuje možnosť dosiahnuť vyššie potenciálne výnosy, ktoré môžu prekonať hodnotu inflácie a zabezpečiť reálny rast hodnoty investovaných prostriedkov, no zároveň so sebou nesie aj vyššie riziko dočasných strát. Samotnú stratu pociťuje investor až pri odpredaji investície, teda prechodu naspäť na eurá. Ak je hodnota pri tzv. redemácii menšia ako vklad, neodporúča sa urobiť to, pretože hodnota sa môže opäť zvýšiť, dokonca začať rásť.
Aké výhody dlhodobého investovania oproti dlhodobému sporeniu
Výhodou dlhodobého investovania je, že nepotrebujete veľkú sumu peňazí. Môžete si zvoliť takú sumu, ktorá nezaťaží rodinný rozpočet, napríklad 20 alebo 50 eur. Výnosy, ktoré získavate z investícií, sa reinvestujú a generujú ďalšie výnosy, a časom sa výrazne zvyšuje hodnota investície. Pri sporení s nízkym úrokom nie je efekt taký výrazný. Úrokové sadzby u sporiacich produktov sú na nízkych úrovniach. Pokiaľ chcete svoje úspory skutočne vylepšiť, a môžete si to dovoliť na dlhšie obdobie, mali by ste využiť investičné príležitosti. Ak ste doteraz sporili iba na sporiacom účte a bojíte sa investovať, môže byť pre vás pravidelná investícia vhodným spôsobom. Obdobie rastu sa vždy strieda s obdobiami poklesu, len si treba nechať čas a nepanikáriť. Pokiaľ investujete dlhodobo a pravidelne, budete mať výhodu, že získate potenciálny výnos, ktorý trhy ponúkajú. Našou radou je investovať 20 % z príjmu pravidelne a keď prichádza nervozita, ktorá speje k poklesom či recesiám, vtedy pridať peniazmi zo sporenia. Tie odporúčame kumulovať na sporiacom účte v objeme 10 % z výplaty.
Zdroj: mediaplanet.com
Finančný Kompas v médiách

















