Zverejnené: 31.10.2024

Svetový deň sporenia oslavuje 100 rokov


Article image
Svetový deň sporenia sa oslavuje 31. októbra 2024, čo je 100 rokov od jeho vzniku. Jeho cieľom je podporovať myšlienku sporenia a zvyšovať finančnú gramotnosť. Tento deň bol ustanovený v roku 1924 počas Prvej medzinárodnej konferencie sporiteľní (International Savings Bank Congress) v Miláne, kde sa stretli zástupcovia sporiteľní z rôznych krajín.

Cieľom je zvýšiť povedomie o dôležitosti sporenia a zodpovedného narábania s peniazmi. Deň sporenia podporuje vzdelávanie detí a mládeže, aby si osvojili návyky, ktoré im pomôžu hospodáriť so svojimi financiami v budúcnosti.

Sporenie má vplyv na ekonomiku krajiny, keďže zvyšuje kapitál, ktorý môžu banky a finančné inštitúcie použiť na investície do projektov. Pomáha jednotlivcom a rodinám dosiahnuť väčšiu finančnú nezávislosť a pripraviť sa na nečakané situácie.

V mnohých krajinách sa počas tohto dňa konajú podujatia, prednášky a aktivity, ktorých cieľom je podporiť sporenie a finančnú disciplínu medzi obyvateľmi všetkých vekových kategórií. Slovenská populácia stárne, čo vedie k postupnému znižovaniu počtu obyvateľov v produktívnom veku v porovnaní s tými v dôchodkovom veku. Stále menší počet pracujúcich tak musí zabezpečiť rovnaké finančné prostriedky pre jedného dôchodcu, čo nie je dlhodobo udržateľné.

Vplyv inflácie na sporenie

Inflácia má významný dopad na sporenie, pretože znižuje reálnu hodnotu peňazí v priebehu času. Hoci úspory môžu rásť v nominálnej hodnote vďaka úrokovým sadzbám, ich kúpna sila môže klesať, ak inflácia rastie rýchlejšie ako úroky.

Aby sa jednotlivci ochránili pred negatívnymi účinkami inflácie na svoje úspory, je rozumné zvážiť investičné možnosti, ktoré môžu priniesť vyššie výnosy a udržať hodnotu peňazí v čase. Medzi takéto možnosti patrí investovanie do indexových fondov, dlhopisov alebo nehnuteľností, ako aj držanie časti peňazí v aktívach, ktoré sú odolné voči inflácii.

Ako šetria Slováci

Ako uvádza NBS, z dlhodobého hľadiska sa Slováci stále radia medzi konzervatívnych sporiteľov. V porovnaní s inými európskymi krajinami si uchovávame nasporené finančné rezervy prevažne vo forme bankových vkladov, prípadne aj v hotovosti. Slovenské domácnosti investujú len minimálne do iných, z dlhodobého hľadiska výnosnejších finančných aktív, ako sú podielové fondy, dlhopisy či akcie. Mnoho Slovákov vlastní svoje nehnuteľnosti, pričom značná časť našich príjmov a úspor je investovaná práve do nehnuteľností.

V posledných rokoch sa ukázalo, že Slováci pristupujú k sporeniu odlišne. Počas pandémie v rokoch 2020-2021 sa miera úspor v celej Európe zvýšila, čo bolo spôsobené najmä pandemickými obmedzeniami a pocitom neistoty.

Napriek tomu Slováci neukázali výrazný nárast v šetrení v porovnaní s bežným stavom. V období vysokej inflácie v rokoch 2022-2023 väčšina krajín pokračovala v zvyšovaní úspor, pričom niektoré krajiny dokonca dosiahli vyššie úspory než počas pandémie. Na Slovensku však úspory ostali pod dlhodobým priemerom, na rozdiel od krajín ako Česko a Maďarsko, kde sa úspory naďalej zvyšovali, uvádza NBS.
 

Stanovte si pri sporení finančné ciele

Ciele vám pomôžu určiť, koľko a ako dlho potrebujete sporiť a akú mieru rizika ste ochotní podstúpiť.
  • Krátkodobé sporenie do 1 roka - pohotovostný fond, dovolenka alebo nákup menších vecí.
  • Strednodobé sporenie od 1do 5 rokov - sporenie na auto, vzdelávanie alebo väčšiu rekonštrukciu.
  • Dlhodobé sporenie nad 5 rokov -  sporenie na dôchodok, kúpa nehnuteľnosti, zabezpečenie rodiny.

Ako si vybrať správny produkt na sporenie

Sporiaci účet je vhodný na krátkodobé a pohotovostné ciele, výhodou je rýchly prístup k peniazom, ale úrokové sadzby sú často nízke.

Dlhopisy alebo fondy peňažného trhu majú vyšší výnos než sporiaci účet, vhodné sú pre strednodobé ciele.

Indexové fondy a akcie sú vhodné pre dlhodobé ciele, vyznačujú sa vyšším rizikom, ale majú potenciál priniesť vyššie zhodnotenie, ktoré môže prekonať infláciu.

Dôchodkové sporenie by mal zvážiť každý mladý človek a nespoliehať sa na dôchodok od štátu. Dôchodkové fondy sú podporované štátom v prípade 2. piliera alebo zamestnávateľom v prípade 3. piliera (avšak nie každý zamestnávateľ prispieva do 3. piliera).

TIP OD NÁS: Dlhy, obzvlášť tie s vysokými úrokovými sadzbami (ako kreditné karty a spotrebné úvery), obmedzujú vašu schopnosť šetriť. Ak máte dlh, mali by ste sa ho snažiť splatiť ako prvé, aby ste predišli vysokým úrokom, ktoré môžu rýchlo vyčerpať vaše finančné prostriedky.

Každý rok prehodnoťte svoje úspory a sporiace produkty, aby ste zistili, či zodpovedajú vašim cieľom a aktuálnej finančnej situácii. Ak je to potrebné, prispôsobte svoju stratégiu.

Sporenie je proces, ktorý si vyžaduje dlhodobý prístup, pravidelnosť a disciplínu. Dodržiavanie týchto zásad vám môže pomôcť efektívne šetriť a dosiahnuť svoje finančné ciele bez zbytočných rizík.

Ak sa neviete rozhodnúť, do čoho voľné peniaze investovať alebo ako sporiť, stačí si porovnať sporiace a investičné produkty na Finančnom Kompase, alebo nás kontaktovať a my vám poradíme výhodné riešenie pre vás.
 
Autor článku: Iveta Hudáková
 

 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách