Zverejnené: 05.12.2024

Nové pravidlá pre príspevok na rekreáciu a príspevky na športovú činnosť dieťaťa od januára 2025


Article image
Od budúceho roka sa menia pravidlá pre rekreačné poukazy. Povinnosť poskytovať príspevok na rekreáciu budú mať firmy s viac ako 49 zamestnancami, pričom tento benefit môžu využiť pracovníci, ktorí vo firme odpracovali minimálne dva roky. Príspevok sa vzťahuje nielen na samotného zamestnanca, ale aj na jeho manžela, manželku či deti. Od januára 2025 bude možné zapojiť do rekreácie aj rodičov zamestnancov, pričom títo budú môcť poukazy využívať aj samostatne, čo doteraz nebolo možné, keďže poukazy boli neprenosné.

Firmy preplatia maximálne 55 % oprávnených výdavkov, avšak najviac do výšky 275 eur ročne. Zamestnávateľ môže príspevok poskytnúť dvoma spôsobmi: zamestnanec môže predložiť účtenky vystavené na svoje meno do 30 dní od ukončenia rekreácie, alebo môže zamestnávateľ vystaviť rekreačný poukaz, pri ktorom je potrebné zaznamenať dátum začiatku a spôsob jeho použitia.

Kľúčovou podmienkou je, aby rekreácia prebiehala na území Slovenska. Firma môže zamestnancovi alebo jeho rodičom prispieť napríklad na ubytovanie s minimálne dvoma prenocovaniami, ale aj na stravovanie, dopravu, informačné služby, wellness alebo cestovné poistenie. Rekreáciu je možné rezervovať aj cez sprostredkovateľov.

Príspevky na športovú činnosť dieťaťa

Od januára 2025 bude zamestnávateľom ukladaná povinnosť poskytovať príspevok na športové aktivity detí zamestnancov, čím sa zruší jeho doterajšia dobrovoľná povaha. Táto povinnosť sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami. Cieľom opatrenia je podpora zdravého životného štýlu detí a mládeže a prevencia civilizačných ochorení.

Príspevok bude možné získať len v prípade, že zamestnanec má pracovný pomer trvajúci minimálne dva roky, pričom do tohto obdobia sa započítava aj prerušenie práce, napríklad materská alebo rodičovská dovolenka. O príspevok môže rodič žiadať iba u jedného zamestnávateľa ročne.

Zamestnávateľ bude môcť pokryť maximálne 55 % oprávnených výdavkov, avšak najviac do výšky 275 eur za kalendárny rok, a to ako celkovú sumu pre všetky deti zamestnanca. Pre zamestnancov pracujúcich na kratší pracovný čas bude táto suma upravená pomerne. Nárok na príspevok sa vzťahuje na dieťa zamestnanca, osvojené dieťa, dieťa v náhradnej starostlivosti alebo dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti, pričom veková hranica dieťaťa je stanovená na 18 rokov.

Príspevok sa bude poskytovať výlučne na športové aktivity organizované športovými organizáciami zapísanými v registri právnických osôb v športe podľa zákona č. 440/2015 Z. z. o športe. Organizácie musia zabezpečovať činnosť pod odborným dohľadom. Zamestnávateľ nebude povinný preplácať výdavky na súkromné hodiny či voľnočasové aktivity mimo registrovaných organizácií.

Príspevok bude, za splnenia zákonných podmienok, oslobodený od dane z príjmov a odvodov, pričom jeho hodnota bude pre zamestnávateľa predstavovať daňovo uznateľný výdavok, čo zníži jeho daňovú povinnosť.

TIP OD NÁS: Ak spĺňate podmienky a máte nárok na rekreačný poukaz, nezabudnite na cestovné poistenie. Aj pri rekreácii na Slovensku vám môže výrazne pomôcť znížiť stres a nečakané výdavky.

Ak plánujete pobyt v horách, špeciálne cestovné poistenie do hôr vás ochráni pred rôznymi rizikami, ako sú zásahy horskej záchrannej služby, úrazy, strata batožiny či zodpovednosť za spôsobenú škodu. Poistenie je dôležitou súčasťou bezpečnej rekreácie – nepodceňujte ho.

Na našom webe Finančný Kompas nájdete prehľadné porovnanie ponúk cestovného poistenia vrátane možnosti uzatvoriť poistenie ONLINE.

Autor článku: Iveta Hudáková
 
 



Užitočné články

Finančný Kompas v médiách