Od 1. apríla 2025 začne platiť nový stavebný zákon

Zverejnené: 06.02.2025

Article image
Poslanci Národnej rady SR 4.2.2025 odsúhlasili návrh nového stavebného zákona, ktorý nadobudne účinnosť od 1. apríla 2025. Prináša viacero významných zmien v oblasti výstavby a stavebného konania na Slovensku. Celkovo nový stavebný zákon smeruje k zjednodušeniu a zefektívneniu procesov v oblasti výstavby, znižovaniu administratívnej záťaže pre stavebníkov a posilneniu profesionalizácie štátnej stavebnej správy.

Zjednodušenie stavebného konania

Nový zákon upúšťa od dvojstupňového posudzovania stavebných zámerov (územné a stavebné konanie) a zavádza jedno integrované - zlúčené konanie o stavebnom zámere. Tým sa eliminuje duplicita vo vyjadreniach dotknutých orgánov a účastníkov konania, čo zjednoduší a skráti schvaľovací proces stavieb, ktorý by nemal trvať dlhšie ako 30 dní.

Ak bude stavebné povolenie potrebné až pri stavbách presahujúcich 50 m², väčšina stavieb na súkromných pozemkoch, ako sú záhrady či dvory, by podliehala len ohlasovacej povinnosti. V súčasnosti je možné ohlásiť len drobné stavby s maximálnou plochou 25 m².

Postup pri nelegálnych stavbách

Nový stavebný zákon upravuje aj riešenie nelegálnych stavieb. Zavádza dodatočný proces pre stavby postavené bez povolenia pred jeho účinnosťou, pričom cieľom je, aby boli v stanovenej lehote buď dodatočne legalizované, alebo odstránené.
Zámerom je dodatočne legalizovať stavby, ktoré sú dlhodobo využívané, no nemajú oficiálne povolenie, aby sa neklasifikovali ako nelegálne a neskolaudované, čím by sa predišlo právnym komplikáciám. Tento proces zabezpečí, že stavby, ktoré sú v praxi bez problémov používané, získajú jasný právny štatút a oficiálne povolenie na existenciu, uvádza dôvodová správa.

Ak vlastník stavby, ktorá bola postavená a užívaná bez súhlasu stavebného úradu alebo v rozpore s ním, splní stanovené podmienky, môže stavebný úrad vydať rozhodnutie o jej spôsobilosti na užívanie. Toto rozhodnutie bude mať rovnaký právny účinok ako kolaudačné rozhodnutie.

Nová legislatíva sprísni pravidlá týkajúce sa nelegálnych stavieb. Zavádza dôraznejšiu prevenciu, vyššie sankcie a efektívnejšie nástroje na ich riešenie. Už neumožní dodatočné povolenie čiernych stavieb, ako to umožňovala doterajšia právna úprava. Rozšíri sa okruh osôb nesúcich zodpovednosť za nelegálnu výstavbu a zvýšia sa finančné pokuty s cieľom odradiť od porušovania stavebných predpisov. Zároveň sa posilnia kontrolné mechanizmy, ktoré majú zabezpečiť rýchlejšie odhalenie a odstránenie nelegálnych stavieb.

Zachovanie stavebných úradov v obciach

Agenda stavebného úradu zostáva ako prenesený výkon štátnej správy na obciach, pričom obce môžu zriaďovať stavebné obvody. Prvostupňovým správnym orgánom zostáva obec, odvolacími orgánmi sú regionálne úrady pre územné plánovanie.

Novo definované jednoduché stavby

Nové definície sa týkajú drobných stavieb a stavebných úprav, ktoré nebude potrebné ohlasovať, pokiaľ nebudú umiestnené na verejných priestranstvách alebo v tesnej blízkosti susedného pozemku (do 2 metrov).
Zároveň sa rozširuje zoznam jednoduchých stavieb, ktoré je možné schváliť a overiť v rámci jedného správneho konania, pričom stavebníci budú mať možnosť realizovať ich svojpomocne.

Väčšie a jednoduché stavby budú podliehať posudzovaniu stavebného úradu v rámci konania o stavebnom zámere. Tento proces nahrádza doterajšie dvojstupňové stavebné konanie (územné a stavebné) a integruje ich do jedného konania. Zároveň sa zavedie elektronické úložisko dokumentácie a postupné zavádzanie digitálnej komunikácie prostredníctvom informačného systému a elektronických formulárov.


,Autor článku: Iveta Hudáková
 



Užitočné články

Finančný Kompas v médiách