Investovanie do podielových fondov je najznámejším nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Podstata investovania je v tom, že ľudia prostredníctvom správcovských spoločností, ktoré spadajú často pod banky, investujú svoje peniaze do rôznych vybraných podielových fondov.
Typy fondov
Fondy peňažného trhu Investovanie na peňažnom trhu s pevnými úrokovými sadzbami alebo s pevnými výnosmi cenných papierov. Tieto cenné papiere môžu byť vydané len štátom, centrálnou bankou alebo komerčnou bankou. Produkty peňažného trhu sa považujú za veľmi bezpečné, a preto sa za najbezpečnejšie považujú aj fondy peňažného trhu. Dlhopisové fondy Investovanie do dlhových cenných papierov so splatnosťou dlhšou ako 1 rok. Dlhopisy sú stále relatívne bezpečné cenné papiere vzhľadom na dlhšiu lehotu splatnosti a na to, že okrem štátu a bánk sú dlžníkmi aj obce, mestá a komerčné spoločnosti. Dlhopisové fondy sú určené konzervatívnym investorom, ktorí majú záujem uložiť svoje peniaze na obdobie dlhšie ako jeden rok a očakávajú výnos nad úrovňou termínovaných vkladov v bankách. Akciové fondy Investovanie na akciovom trhu. Vďaka možnosti nadštandardných výnosov ide o najrozšírenejší typ fondu vo svete. Je však zároveň aj najrizikovejším. Akciové fondy sú určené pre investorov uprednostňujúcich dlhodobé zhodnocovanie investície (5 rokov a viac) pri primeranom riziku. Zmiešané fondy Investovanie do rôznych aktív na rôznych trhoch. Nie sú preň stanovené pevné limity na podiel akcií či dlhopisov. Zmiešané fondy sa snažia vhodnou kombináciou investícií dosiahnuť vyšší výnos ako peňažné či dlhopisové fondy. Ich riziko je priamo úmerné podielu akciových titulov v portfóliu fondu. Zmiešané fondy sú vhodné pre investorov, ktorí majú záujem zhodnocovať svoje prostriedky v období dlhšom ako 3 roky a očakávajú vyšší výnos ako v prípade bankových produktov a dlhopisov v príslušnej mene. Fondy fondov Trvalé investovanie do podielových listov a akcií iných fondov. Z hľadiska bezpečnosti sa tieto fondy označujú za fondy s menším rizikom ako akciové fondy. Investícia do podielových listov v sebe zahŕňa riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosu z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť nezaručuje výkonnosť budúcu.
Ako vybrať vhodný fond? Pri výbere konkrétneho fondu by ste mali mať jasno v základných otázkach. Prvou je investičný horizont. Chcete nechať peniaze vo fonde „pracovať“ dlhodobo (viac ako 5 – 7 rokov)? Alebo sú to úspory, ktoré budete potrebovať do dvoch rokov napríklad na kúpu nehnuteľnosti? Už odpoveď na túto otázku môže vylúčiť niektoré typy fondov, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Ak chcete zhodnotiť peniaze, ktoré určite budete potrebovať na budúci rok, bolo by riskantné investovať ich do akciových fondov, v ktorých hodnota investícií v krátkodobom horizonte kolíše a je možné, že o rok by hodnota vašich úspor bola nižšia ako dnes. Naopak, ak chcete investovať peniaze na dôchodok, ktorý je vzdialený desiatky rokov, o akciových fondoch by ste mali určite uvažovať. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní by mala byť aj vaša tolerancia rizika. Hodnota investícií kolíše takmer v každom fonde, otázka je, aké veľké výkyvy ste ochotní akceptovať. Pri akciových fondoch nie sú v turbulentných časoch výnimočné ani poklesy o 20 a viac percent. Bezpečnejšie fondy, akými sú napríklad dlhopisové fondy či fondy peňažného trhu, takéto výkyvy prakticky nepoznajú. Nie je jednoduché vyznať sa v stovkách rôznych fondov. Ak nie ste sami finančnými expertmi, odporúčame poradiť sa pri výbere so skúseným odborníkom. Ten vás určite upozorní aj na to, aby ste si pri výbere dali pozor, v akej mene vybraný fond investuje, a vyhli sa tak ďalšiemu riziku.
Je dobré vybrať najvýnosnejší fond? Vyberať fond podľa toho, koľko sa mu podarilo zarobiť v určitom období (napr. za posledný rok), môže síce vyzerať ako lákavá predstava, no určite to nie je spôsob, ktorý by sme vám odporúčali. Hlavným dôvodom je upozornenie, ktoré by mali mať na pamäti všetci investori: minulé výnosy nie sú zárukou budúcich. Ak v niektorom roku dosiahne jeden-dva fondy výnimočné výsledky, spravidla ide o dôsledok mimoriadne priaznivej udalosti, ktorá sa už nemusí opakovať. Typickým príkladom môže byť investícia vo firme, ktorú sa rozhodne kúpiť konkurent. V takýchto situáciách cena akcií preberanej spoločnosti prudko vystrelí nahor a s ňou aj výkonnosť každého fondu, ktorý do nej investoval. Podobné výnimočné situácie majú viacero podôb, a hoci robia z manažérov fondov šampiónov, nič nehovoria o tom, ako sa im môže dariť v budúcnosti. Štatistiky varujú pred orientáciou na fondy s najvyššími výnosmi. Prevažná väčšina z nich totiž po období nadpriemerných ziskov zažíva veľmi zlé obdobia, keď za konkurenciou na trhu zaostávajú. Ak teda môžu vysoké výnosy fondov niečo užitočné naznačovať, tak skôr to, ktorým fondom by ste sa radšej mali vyhnúť.
Ako sú chránené peniaze vo fondoch? Peniaze investované v podielových fondoch nie sú chránené žiadnym systémom, ktorý by bol porovnateľný napr. s ochranou vkladov v komerčných bankách. Ak hodnota vašej investície klesne, vzniknutú stratu vám nik nebude kompenzovať. Aj to je dôvod, prečo by ste svoje rozhodovanie pri výbere konkrétneho fondu mali dobre zvážiť. Garantované fondy Malú skupinu fondov tvoria tzv. garantované fondy, v ktorých možno investovať bez rizika straty pôvodného kapitálu. Ak budete o nich uvažovať, pozorne si pozrite, ako je garancia formulovaná. Môže sa stať, že za určitých okolností sľubované záruky platiť nebudú.
Môže fond skrachovať? Fond tvoria finančné investície a majetok v ňom nie je majetkom správcovskej spoločnosti, ktorá fond riadi. Treba preto rozlišovať, čo sa pod takouto obavou skrýva. Riziko krachu spoločnosti, ktorá fond spravuje, alebo možnosť krachu samotného fondu? Podielové fondy nemôžu skrachovať tak ako firmy. Z pohľadu investora je jediné riziko pokles trhovej hodnoty investícií, ktoré sú v majetku fondu. Tá môže kolísať, no je prakticky vylúčené, aby sa dostala na nulu. Znamenalo by to, že hodnota firiem (v prípade akciových fondov) je nulová, že nemajú žiadnu cenu. Takýto scenár je prakticky vylúčený. Iná situácia môže nastať, ak sa do problémov dostane správca fondov. Oddelené vlastníctvo však v tomto prípade chráni investorov, pretože investície vo fondoch nie sú majetkom správcu a jeho prípadné ťažkosti sa na samotných investorov žiadnym spôsobom neprenášajú.
Investícia do podielových listov v sebe obsahuje riziko kolísania hodnoty investovanej čiastky a výnosu z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej čiastky. Minulá výkonnosť nezaručuje výkonnosť budúcu.
Porovnávané sú len fondy registrované v Slovenskej asociácii správcovských spoločností.
Na investovaní sú najdôležitejšie dve veci, čím skôr začať a časom nepodlahnúť panike.
NAŠI SPOLUPRACOVNÍCI VÁS BUDÚ OBRATOM KONTAKTOVAŤ, ABY VÁM PORADILI A POMOHLI VYBAVIŤ VAŠU POŽIADAVKU K PLNEJ SPOKOJNOSTI.
Investície
Získajte špičkového odborníka na investície. Nechajte nám na seba kontakt a my sa vám čoskoro ozveme.
Obratom Vás budú kontaktovať pracovníci banky, ktorú ste si vybrali. Poradia Vám a pomôžu vybaviť vašu požiadavku k plnej spokojnosti.
Obratom Vás budú kontaktovať pracovníci banky, ktorú ste si vybrali. Poradia Vám a pomôžu vybaviť vašu požiadavku k plnej spokojnosti.
Obratom Vás budú kontaktovať pracovníci banky, ktorú ste si vybrali. Poradia Vám a pomôžu vybaviť vašu požiadavku k plnej spokojnosti.
Investície
Získajte špičkového odborníka na investície.
Chcem poradiť
Nechajte nám na seba kontakt a my sa vám čoskoro ozveme. V investovaní vám poradí tím pod vedením Maroša Ovčarika.
Analýza vašich financií
Ak máte záujem o osobnú konzultáciu so špičkovým odborníkom, vyplňte Vaše kontaktné údaje a my sa Vám ozveme. Na zadanú emailovú adresu Vám bude takťiež zaslaný výsledok analýzy.