Vylepši si svoj dôchodok
Možnosti sporenia na dôchodok
III.pilier je dobrovoľný systém, ktorým sa sporiteľ môže pripravovať na svoj dôchodok. Tretí dôchodkový pilier je kapitalizačný pilier. To znamená, že každý sporiteľ si sporí na vlastnom účte a výška budúceho dôchodku, vyplácaného z III. piliera, bude závisieť prevažne od zaplatených príspevkov zamestnanca aj zamestnávateľa počas celej fázy sporenia, ako aj od ich zhodnotenia.
Prvý pilier – Povinné dôchodkové sporenie
Starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa poskytuje zo starobného poistenia. Účelom starobného dôchodku je zabezpečiť poistencovi príjem v starobe. Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek.
Peniaze sporiteľov sa v ňom nesporia, ale vyplácajú sa terajším dôchodcom. Dôležité je teda nespoliehať sa iba na štát, ale svoju finančnú budúcnosť začať budovať formou súkromného sporenia. Preto existujú okrem povinného štátneho piliera aj ďalšie, ktoré sú súkromné.
Druhý pilier – Starobné dôchodkové sporenie
V tomto pilieri si sporíte na svoj vlastný súkromný dôchodok z peňazí, ktoré odvádzate štátu. Sporiteľ, ktorý sa rozhodne pre sporenie v II. pilieri, tak bude poberať dôchodok z dvoch zdrojov. Prvým bude primerane krátený dôchodok z I. piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, a druhým bude dôchodok z II. piliera, ktorého výška bude závisieť od zaplatených príspevkov, ako aj ich zhodnotenia a od zvoleného spôsobu poberania dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia.
Veľkou výhodou je to, že nasporená suma je dedičná, čo znamená, že úspory neprepadnú v prospech štátu. Ak si neurčíte oprávnenú osobu, nasporená suma bude predmetom dedenia podľa Občianskeho zákonníka. Navyše, ak je oprávnená osoba alebo dedič sporiteľom, môže si dať uvedený majetok na základe žiadosti previesť na svoj osobný dôchodkový účet v DSS.
S účinnosťou od 1. mája 2023 sa zavádza automatická účasť na starobnom dôchodkovom sporení pre každú fyzickú osobu, ktorej vznikne prvé dôchodkové poistenie po 1. máji 2023 a ktorá nemá viac ako 40 rokov. Účasť v II. pilieri po automatickom vstupe nie je povinná. Sporiteľ má možnosť z tohto systému do dvoch rokov od vzniku prvej účasti na starobnom dôchodkovom sporení vystúpiť a zároveň bude mať právo do II. piliera opäť raz dobrovoľne vstúpiť, najneskôr do veku 40 rokov.
Tretí pilier – Dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie
Sporenie je financované prostredníctvom dobrovoľných príspevkov zamestnávateľov a zamestnancov, ktoré spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti. V prípade, že zamestnávateľ prispieva do III. piliera, ide zväčša o veľmi výhodnú formu sporenia na dôchodok.
V sporiacej fáze platia účastníci, prípadne zamestnávatelia za svojich zamestnancov – účastníkov príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré môžu účastníci investovať vo viacerých príspevkových fondoch vybranej DDS. Prestup medzi jednotlivým fondmi v rámci jednej DDS nie je spoplatnený.
Výhodou III. piliera je možnosť daňovej úľavy. Účastník doplnkového dôchodkového sporenia (DDS) si môže znížiť daňový základ o 180 € ročne. Táto daňová úľava však platí len pre sporiteľov, ktorí uzavreli zmluvu o DDS od 1. 1. 2014 a neskôr, ostatní sporitelia majú daňovú úľavu len po vykonaní zmeny dávkového plánu. Nespochybniteľnou výhodou sú tiež príspevky zamestnávateľa.
Zamestnávateľ, ktorý prispieva svojim zamestnancom, si môže uplatniť príspevky ako odpočítateľné položky z daňového základu až do 6 % z hrubej mzdy konkrétneho zamestnanca. V prípade zamestnancov 3. a 4. pracovnej kategórie je dokonca povinný prispievať vo výške 2 % z konkrétnej hrubej mzdy takého pracovníka. Zamestnávateľ má povinnosť uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu do 30 dní aj s inou DDS v prípade, že mu zamestnanec predloží účastnícku zmluvu.
Štvrtý pilier – Podielové fondy
Každý sám o sebe rozhoduje, koľko, kde a ako si nasporí na dôchodok a ako dobre sa na dôchodku bude mať. Investovanie do ETF fondov a podielových fondov je najznámejším nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Podstata investovania je v tom, že prostredníctvom správcovských spoločností sporiteľ investuje svoje peniaze do rôznych vybraných fondov. Dôležité je začať investovať čo najskôr a nechať úspory dostatočne dlho pracovať.
Vhodné je aj správne nastavené investičné životné poistenie, investícia do nehnuteľnosti, prípadne investície do akcií.
viac info
Doterajší alebo propagovaný výnos dôchodkového fondu nie je zárukou jeho budúceho výnosu. Činnosť každej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.