Riziká kryptomien

Bitcoin ako platidlo
Bitcoin vznikol ako digitálna mena, správa sa podobne ako zostatok na bežnom účte v internetbankingu. Rozdiel je v nepomerne menšom počte miest, kde sa ním dá zaplatiť. Okrem toho autorizácie platieb trvajú aj desiatky minút. To sú dôvody, prečo ho ľudia kupujú oveľa častejšie kvôli vidine rýchleho zisku, ako so zámerom ním platiť.

Kryptomeny nie sú len Bitcoin
Aktuálne je na svete viac ako tisíc dvesto rôznych kryptomien a v priemere každý deň pribudne ďalšia. Bitcoin je z nich najúspešnejší, s viac ako polovičným trhovým podielom. Jeden z hlavných argumentov vzniku Bitcoinu je jeho maximálny objem v obehu, bez možnosti ho v budúcnosti zvyšovať. Čo má zabrániť jeho devalvácii, ako ju poznáme pri tradičných menách, keď centrálne banky tlačia do obehu stále nové peniaze? V optike stále väčšieho počtu kryptomien, ktoré si navzájom konkurujú, však tento argument stojí na vratkých nohách.

Kurz Bitcoinu
Bitcoin dnes zapĺňa novinové titulky kvôli extrémnym výkyvom a vysokému zhodnoteniu. Za jeden deň dokáže vzrásť, ale aj poklesnúť o desiatky percent. Kolísanie kryptomien je extrémne, čomu zodpovedá aj podstúpené riziko.

Bublina?
Bublina znamená rýchle a prudké nárasty a prepady v krátkom čase. V minulosti známa na trhu nehnuteľností, komodít (zlato, ropa) alebo internetová bublina. Aktuálna situácia s kryptomenami nás núti opäť sa zamyslieť, čo nás história o bublinách naučila.
Napríklad v roku 1990 svet objavil čaro internetu. Ľudia boli ochotní investovať do čohokoľvek spojeného s internetom a akcie raketovo rástli. Následne však klesla hodnota akcií o viac ako sedemdesiat percent. Neznamená to, že segment ako taký skončil. Len nákupný ošiaľ v určitom čase nezodpovedal reálnym fundamentom. Je dobré vedieť, že v dnešnej dobe bubliny rastú a padajú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.

Budúcnosť kryptomien
Trh kryptomien je veľmi mladý a neregulovaný. To v ňom generuje viacero nástrah. Napríklad anonymita, ktorá láka nelegálne príjmy. Množiace sa hackerské útoky, ktoré už niekoľkokrát dokázali pripraviť majiteľov o ich úspory. Alebo stále častejšie sa množia špekulácie, či sú všetky nákupy Bitcoinu kryté. Alebo inak, či nie sú niektoré len fiktívne, s cieľom umelo zvýšiť jeho kurz.
Faktom je, že kryptomeny už nie sú doménou niekoľkých IT nadšencov. Udomácnili sa tu a postupne získavajú na význame. Stačí spomenúť spoločnosti ako Microsoft, Starbucks či Alza, ktoré sa rozhodli akceptovať Bitcoin priamo vo svojich prevádzkach. Alebo rozhodnutie Japonska akceptovať Bitcoin ako legálnu menu. Budeme preto pozorne sledovať, či tu postupne vzniká nová trieda aktív a hlavne, či extrémne nárasty kurzu zodpovedajú jej reálnej hodnote.

Zdanenie kryptomien
V zmysle definície Európskej centrálnej banky má kryptomena digitálnu hodnotu, nie je zavádzaná centrálnou bankou, úverovou inštitúciou, inštitúciou elektronických peňazí a v určitých situáciách môže byť používaná ako alternatíva peňazí. Je emitovaná, predávaná a ukladaná prostredníctvom technológie distribuovanej databázy transakcií a jej hodnota sa neviaže na hodnotu iného statku, alebo zákonného platidla.
Podľa Metodického usmernenia  MF SR č. MF/10386/2018-721 k postupu zdaňovania virtuálnych mien, je príjem (výnos)  plynúci z predaja virtuálnej meny predmetom dane, ktorý nie je od dane oslobodený a preto je považovaný za zdaniteľný príjem.

Daňové priznanie nie je potrebné podávať v prípade, ak osoba v uplynulom zdaňovacom období kryptomenu len:
- nakupovala ( keď tradičné platidlo, ako napríklad euro priamo, bez sprostredkovateľských výmen za pomoci iných kryptomien, zamenila za svoju kryptomenu),
- presúvala z jednej peňaženky na druhú (bez realizovania výmeny za inú kryptomenu),
- vyťažila, respektíve inak bezodplatne nadobudla.

Daň sa pri obchodovaní s kryptomenami platí, keď osoba z nich dosiahne akýkoľvek príjem, bez ohľadu na to, či z obchodu mala alebo nemala zisk.

Podať daňové priznanie treba pri akejkoľvek výmene kryptomeny, či už ide o:
- výmenu za inú kryptomenu, za výmenu za majetok,
- predaj za menu napríklad euro, dolár, libra a pod.
- nákup tovaru priamo za kryptomeny,
- výmenu za poskytnutie služby,
- alebo iný odplatný prevod kryptomeny.